1. Czy mam wystarczająco dużą działkę, aby zamontować bramę przesuwną?
Niby banalna rzecz, a jednak się zdarza, że niektórzy o niej zapominają. Trzeba bowiem pamiętać, że skrzydło bramy przesuwnej „zachodzi” na bok podczas otwierania. Czyli mając bramę o szerokości 3 metrów, potrzebujemy przynajmniej dodatkowych 3 metrów przestrzeni na to, aby mogła się ona w pełni otworzyć. Czy to wszystko…? Niekoniecznie, ponieważ zwykle obok bramy montuje się furtkę, na którą też trzeba przeznaczyć co najmniej 1 metr. I uwaga! Furtka powinna być oczywiście usytuowana po tej stronie bramy, na którą skrzydło nie będzie „zachodzić” – byłoby przecież niewskazane, żeby przy otwartej bramie furtka była zasłonięta. To wszystko powoduje, że na niektórzy posesjach, do których prowadzi wąski wjazd, bramy przesuwnej po prostu nie da się zamontować. No i o silnik do bramy przesuwnej nie powinniśmy się martwić bo on zajmuje najmniej miejsca.
2. Brama przesuwna sterowana pilotem czy otwierana ręcznie?
3. Brama przesuwna samonośna czy szynowa?
4. Napęd bramy przesuwnej powinien mieć odpowiedni zapas mocy
Co prawda czasy ciężkich zim odeszły już raczej do przyszłości, ale wciąż nie można wykluczyć sytuacji, w których nasza brama będzie musiała zmierzyć się z utrudnieniami w postaci śniegu lub lodu. Jeśli więc wybraliśmy automat do bramy przesuwnej, to lepiej wybrać taki, który ma dobrze wyliczony zapas mocy, dzięki czemu nie będzie „się męczyć” w trudniejszych warunkach pogodowych.
5. Skrzydło bramy wykonane z aluminium czy z profili stalowych?
6. Elektronika – źródło problemów?
Jak więc widać, jest kilka istotnych kwestii, na które koniecznie należy zwrócić uwagę wybierając bramę przesuwną. O estetyce nie będziemy tutaj pisać, ponieważ jest ona sprawą indywidualną. Na sam koniec – jako ciekawostkę – podamy jeszcze funkcje dodatkowe, które mocno uprzyjemniają codzienne użytkowanie.
1. Wyłącznik czasowy, który automatycznie zamyka bramę po określonym czasie (zaprogramowanym zgodnie z życzeniem użytkownika). Ta opcja jest przydatna szczególnie dla zapominalskich, którzy w roztargnieniu mogą zostawić bramę otwartą.
2. Awaryjny zasilacz umożliwiający otwarcie i zamknięcie bramy nawet w przypadku czasowego wyłączenia prądu. A warto wiedzieć, że są systemy, które mogą obsługiwać bramę codziennie nawet wtedy, gdy prądu nie ma przez kilkanaście dni!
3. Brama otwierana równocześnie z drzwiami garażowymi, co pozwala wjechać do garażu bez zatrzymywania się. Niby drobna rzecz, a cieszy.
4. Otwarcie bramy automatycznie uruchamia podświetlenie podjazdu. Jest to opcja przydatna zwłaszcza dla tych, którzy mają dzieci wiecznie zostawiające zabawki na podjeździe.
No i to byłoby na tyle, jeśli chodzi o podstawy związane z wyborem bramy przesuwnej. Pamiętajcie, automatyka do bram przesuwnych nie jest nam obca, więc w razie pytań lub wątpliwości zawsze możecie do nas napisać: kontakt@dtm.pl