pl ZALOGUJPomoc

Brama przesuwna – jak wybrać mądrze

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczny wzrost popularności bram przesuwnych – szczególnie tych zdalnie sterowanych. Najważniejsze powody dokonywania takich wyborów są trzy: wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda. Jednak nie ma róży bez kolców, więc decydując się na taki typ bramy trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, aby potem nie żałować, lecz cieszyć się przez długie lata wygodnym i bezproblemowym użytkowaniem.

1. Czy mam wystarczająco dużą działkę, aby zamontować bramę przesuwną?

Niby banalna rzecz, a jednak się zdarza, że niektórzy o niej zapominają. Trzeba bowiem pamiętać, że skrzydło bramy przesuwnej „zachodzi” na bok podczas otwierania. Czyli mając bramę o szerokości 3 metrów, potrzebujemy przynajmniej dodatkowych 3 metrów przestrzeni na to, aby mogła się ona w pełni otworzyć. Czy to wszystko…? Niekoniecznie, ponieważ zwykle obok bramy montuje się furtkę, na którą też trzeba przeznaczyć co najmniej 1 metr. I uwaga! Furtka powinna być oczywiście usytuowana po tej stronie bramy, na którą skrzydło nie będzie „zachodzić” – byłoby przecież niewskazane, żeby przy otwartej bramie furtka była zasłonięta. To wszystko powoduje, że na niektórzy posesjach, do których prowadzi wąski wjazd, bramy przesuwnej po prostu nie da się zamontować. No i o silnik do bramy przesuwnej nie powinniśmy się martwić bo on zajmuje najmniej miejsca.

2. Brama przesuwna sterowana pilotem czy otwierana ręcznie?

Tutaj odpowiedź może być tylko jedna: jeśli tylko nie ograniczają nas kwestie finansowe, to bierzmy bramę otwieraną automatycznie (czy też na pilota, jak często się mawia)! Tę wygodę docenimy zwłaszcza w zimne, deszczowe wieczory, gdy wybitnie nie chce się wysiadać z auta tylko po to, aby męczyć się z ręcznym przesuwaniem bramy i dopiero potem móc wjechać do garażu. A jeśli już przy garażach jesteśmy, to przy okazji polecamy też przeczytać wpis na naszym blogu pod tytułem Jak mądrze wybrać napęd do bramy garażowej.

3. Brama przesuwna samonośna czy szynowa?

Ten dylemat pojawia się praktycznie podczas każdej decyzji dotyczącej montażu bramy przesuwnej. Różnica na pozór niewielka, ale jednak jest. Zacznijmy od bramy szynowej – tego typu brama porusza się na specjalnych rolkach po szynie zamontowanej w podłożu. Podstawowym minusem jest tutaj konieczność częstego usuwania zanieczyszczeń z szyny – piasku, błota, liści, że nie wspominamy nawet o kamieniach czy lodzie. Brama samonośna nie wymaga natomiast żadnego podparcia, więc konieczność czyszczenia szyny w tym wariancie nam odpada. Cała konstrukcja takiej bramy jest więc bardziej niezawodna od szynowej, a już na pewno o wiele wygodniejsza w codziennym użytkowaniu.
Jaki rodzaj bramy wybrać? Tutaj tak naprawdę wybór zwykle ogranicza się do indywidualnych możliwości finansowych. Czyli jeśli ktoś ma więcej pieniędzy, to wybiera na ogół droższą i wygodniejszą bramę samonośną, do tego sterowaną automatycznie. Z kolei osoby bardziej oszczędne, dla których wygoda nie jest priorytetem, częściej wybierają tańsze bramy szynowe.

4. Napęd bramy przesuwnej powinien mieć odpowiedni zapas mocy

Co prawda czasy ciężkich zim odeszły już raczej do przyszłości, ale wciąż nie można wykluczyć sytuacji, w których nasza brama będzie musiała zmierzyć się z utrudnieniami w postaci śniegu lub lodu. Jeśli więc wybraliśmy automat do bramy przesuwnej, to lepiej wybrać taki, który ma dobrze wyliczony zapas mocy, dzięki czemu nie będzie „się męczyć” w trudniejszych warunkach pogodowych.

5. Skrzydło bramy wykonane z aluminium czy z profili stalowych?

Niektóre ze skrzydeł bramowych są wykonane ze stopów aluminiowych, dzięki czemu są lżejsze od bram wykonanych np. z profili stalowych. Czy warto zatem zainwestować nieco więcej w aluminium, które jest zwykle droższe? Na pewno warto wziąć taką opcję pod rozwagę w przypadku naprawdę dużych bram, gdzie długość skrzydła przekracza 5 metrów. Napęd bramy i elementy nośne będą tutaj mniej obciążone, a więc i podatność na ewentualne awarie również spadnie.

6. Elektronika – źródło problemów?

Niekiedy można spotkać się z opiniami, że bramy przesuwne otwierane na pilota są awaryjne, elektronika często się psuje i tak dalej. A prawda jest banalna: jeśli ktoś kupuje najtańsze mechanizmy, oparte na kiepskich jakościowo podzespołach Made in China, to nie ma co oczekiwać niezawodności (a już zwłaszcza po zakończeniu gwarancji). Wystarczy bowiem, że np. wybierzemy zbyt wąski zakres temperatur, w jakich siłowniki do bram będą pracować, a już przy dużych mrozach możemy mieć problem ze sterowaniem. No i dlatego aby oszczędzić sobie frustracji, warto wybrać dopracowane produkty renomowanych producentów (czyli np. spod znaku DTM System, taka mała autoreklama).

Jak więc widać, jest kilka istotnych kwestii, na które koniecznie należy zwrócić uwagę wybierając bramę przesuwną. O estetyce nie będziemy tutaj pisać, ponieważ jest ona sprawą indywidualną. Na sam koniec – jako ciekawostkę – podamy jeszcze funkcje dodatkowe, które mocno uprzyjemniają codzienne użytkowanie.

1. Wyłącznik czasowy, który automatycznie zamyka bramę po określonym czasie (zaprogramowanym zgodnie z życzeniem użytkownika). Ta opcja jest przydatna szczególnie dla zapominalskich, którzy w roztargnieniu mogą zostawić bramę otwartą.

2. Awaryjny zasilacz umożliwiający otwarcie i zamknięcie bramy nawet w przypadku czasowego wyłączenia prądu. A warto wiedzieć, że są systemy, które mogą obsługiwać bramę codziennie nawet wtedy, gdy prądu nie ma przez kilkanaście dni!

3. Brama otwierana równocześnie z drzwiami garażowymi, co pozwala wjechać do garażu bez zatrzymywania się. Niby drobna rzecz, a cieszy.

4. Otwarcie bramy automatycznie uruchamia podświetlenie podjazdu. Jest to opcja przydatna zwłaszcza dla tych, którzy mają dzieci wiecznie zostawiające zabawki na podjeździe.

No i to byłoby na tyle, jeśli chodzi o podstawy związane z wyborem bramy przesuwnej. Pamiętajcie, automatyka do bram przesuwnych nie jest nam obca, więc w razie pytań lub wątpliwości zawsze możecie do nas napisać: kontakt@dtm.pl

DTM System Daniel Kujawski spółka komandytowo-akcyjna
85-145 Bydgoszcz, ul. Brzeska 7 tel./fax +48 52 340 15 83 lub 84, NIP: 9532648396,
REGON:361052098, KRS: 0000948678, Sąd Rejonowy w Bydgoszczy, XIII Wydział Gospodarczy KRS
z pokrytym w całości kapitałem zakładowym 3 211 000 PLN


projekty unijne